Raport do pobrania TUTAJ.
Elastyczność króluje wśród najważniejszych benefitów
Według 76,7 proc. pracujących i poszukujących pracy specjalistek IT elastyczne godziny pracy stanowią najważniejszy benefit w pracy w IT. Tymczasem dla rodziców czy też osób opiekujących się osobami nieletnimi – okazały się one jeszcze istotniejsze: wybrało je 83,1 proc. Natomiast 10 proc. wskazało także, że ważne dla nich jest zapewnienie opieki nad dzieckiem w miejscu pracy.
– Wbrew pozorom kobiety w branży IT wcale nie szukają wyłącznie wysokich zarobków. Ważniejszym aspektem, szczególnie dla pracujących mam, są elastyczne godziny pracy i przyjazne środowisko, które sprzyjają dalszemu rozwojowi. Jako mama dwóch dziewczynek wiem, jak bardzo nieprzewidywalne potrafi być życie rodzica i jak ważne jest wsparcie pracodawcy(-czyni) i proponowanie prorodzinnych benefitów. W rezultacie możemy zyskać członkinię zespołu, która odwdzięczy się lojalnością i zaangażowaniem – komentuje Magdalena Gawłowska-Bujok, COO No Fluff Jobs.
Zarobki najważniejszym aspektem w pracy? Niekoniecznie
Dla matek w IT kwestia wysokości wynagrodzenia schodzi na dalszy plan, zajmuje bowiem piąte miejsce w zestawieniu. Istotniejsze okazały się: możliwość pracy zdalnej (74,3 proc.), możliwość rozwoju (66,8 proc.), elastyczny czas pracy (63,4 proc.), dobra atmosfera (62,5 proc.). W przypadku ogółu respondentek wysokie zarobki wyprzedziły dobrą atmosferę i elastyczny czas pracy. Dla 39,5 proc. matek istotną rolę odgrywa także prorodzinne podejście pracodawcy(-czyni), dla wszystkich respondentek wynik wyniósł 16 proc.
Ze wspomnianego raportu wiemy również, jak wyglądają ogólne zarobki kobiet w IT i że ponad połowa z nich (56 proc.) jest zadowolona z wysokości swojej pensji. Już 27,5 proc. specjalistek IT w Polsce zarabia między 4,5 a 7 tys. złotych netto. Co piąta kobieta z branży otrzymuje wynagrodzenie w przedziale 7-9,5 tys. złotych netto, a kolejne 15 proc. mieści się w przedziale 9,5 tys. do 12 tys. złotych netto. Jednocześnie już 71 proc. Polek z branży dostało podwyżkę w ciągu ostatniego roku
Matki chętniej się przebranżawiają
Już 59,4% kobiet uważa, że trudno jest znaleźć pierwszą pracę w IT. Poziom trudności został oceniony przez nie na 2,18/5. Co ciekawe, mniejsza liczba matek ocenia to zadanie jako trudne – bo tylko 50 proc. Więcej matek decyduje się na przebranżowienie na IT – wśród kobiet, które pracują lub dopiero poszukują pracy, wskaźnik wyniósł 42,8 proc., wśród matek – 52,7 proc.
Warto przypomnieć, że z raportu dowiedzieliśmy się również, że tylko 22,6 proc. Polek w IT przybyło do branży w związku ze studiami kierunkowymi. Wśród respondentek, które podjęły się przebranżowienia, zdecydowana większość (aż 76 proc.) zrobiła to w wyniku samodzielnej nauki.
Metodologia:
W badaniu wzięło udział 2631 respondentek z Polski, a w tym 685 matek/kobiet opiekujących się dziećmi, co przekłada się na ok. 4% błąd maksymalny w wypadku danych dotyczących tej grupy.