Kobiety poszukujące pracy znacznie uważniej od mężczyzn oceniają potencjalnych pracodawców, są jednak dużo mniej stanowcze w kwestiach finansowych, jak wskazują dane No Fluff Jobs, polskiego portalu z ogłoszeniami, który od 10 lat ułatwia kandydatom i kandydatkom znalezienie pracy dopasowanej do ich oczekiwań finansowych. Kobiety zdecydowanie częściej sprawdzają w Internecie opinie o danej firmie (61 proc. vs 52 proc. mężczyzn) i poszukują informacji o jej kulturze organizacyjnej (51,4 proc. vs 40,6 proc. mężczyzn). Prawie dwa razy więcej z nich sprawdza też, czy potencjalny pracodawca jest otwarty na dbanie o różnorodność i inkluzywność w firmie – 15,6 proc. w porównaniu do 8,2 proc. mężczyzn.
Kobiety rzadziej negocjują wysokość wynagrodzenia
Aż 62,6 proc. badanych kobiet zdarzyło się odrzucić ofertę pracy z powodu złego wrażenia odniesionego podczas rozmowy rekrutacyjnej (w porównaniu do 53,1 proc. mężczyzn). Jednocześnie mężczyźni częściej rezygnują z oferty pracy ze względu na niezgodność zaoferowanego wynagrodzenia z tym podanym w ogłoszeniu (29,6 proc. vs 23,1 proc. kobiet). Blisko połowa mężczyzn szukających pracy nie odpowiada na ogłoszenia bez informacji o oferowanych widełkach wynagrodzenia – wśród kobiet ten odsetek jest znacznie niższy, wynosi 39,7 proc.
Nie oznacza to jednak, że kobiety nie przywiązują wagi do wynagrodzenia. Według badań No Fluff Jobs prowadzonych wśród kobiet pracujących w branży IT, 94,5 proc. z nich uważa informację o proponowanym wynagrodzeniu w ogłoszeniu o pracy za ważną, a wysokie zarobki są wskazywane jako jeden z najważniejszych elementów pracy. Jednak tylko 45,7 proc. respondentek – w porównaniu do 57,9 proc. respondentów – przyznaje, że negocjowało wysokość zaoferowanej pensji podczas procesu rekrutacji. Tylko 28,7 proc. udało się otrzymać wyższą kwotę, podczas gdy wśród mężczyzn sukces w tym względzie odniosło 42,5 proc.
Luka negocjacyjna odgrywa istotną rolę w utrzymaniu szerzej znanej luki płacowej między kobietami a mężczyznami. W dużej mierze za obie odpowiada brak transparentności wynagrodzeń. Spójrzmy na to tak: jeśli w ogłoszeniu o pracy brak widełek wynagrodzenia, kandydaci i kandydatki przyjmują swoje dotychczasowe wynagrodzenie jako punkt odniesienia w negocjacjach. Kobiety, zarabiając mniej, startują z niższego progu i nawet po negocjacjach również zarabiają mniej. To utrwala istniejące różnice w wynagrodzeniach. Jest to jeden z powodów, dla którego od zawsze walczymy o transparentny proces rekrutacji. Obecnie prowadzimy też w No Fluff Jobs konsultacje dla pracodawców na temat regulacji, które wprowadza unijna dyrektywa o transparentności wynagrodzeń. Polskie firmy muszą się przygotować na większą przejrzystość w zakresie płac i to dość szybko – mówi Paulina Król, Chief People and Operations Officer, No Fluff Jobs.
Zawody z przewagą kobiet częściej są postrzegane jako słabo opłacane
Co ciekawe, zawody najczęściej uznawane społecznie za źle opłacane to jednocześnie w dużym stopniu te zdominowane przez kobiety. Tak jest w przypadku profesji pielęgniarskiej, w której kobiety stanowią 99 proc. zatrudnionych – jako zbyt nisko wynagradzaną postrzega ją aż 65 proc. badanych przez No Fluff Jobs. Z kolei zawód nauczycielski, w którym kobiety stanowią ponad 80 proc., za zbyt słabo wynagradzany uznaje 54 proc. ankietowanych.
Jednocześnie przez kobiety zdominowane są wszystkie trzy profesje postrzegane jako te o największym wpływie na społeczeństwo – zawód lekarski, w którym stanowią one ok. 60 proc. zatrudnionych, oraz wspomniane zawody pielęgniarki i nauczycielski.
Źródła danych:
Raport No Fluff Jobs: Moja profesja jest lepsza niż Twoja? Ranking zawodów 2024
Raport No Fluff Jobs: Kobiety w IT 2024. Jakie znaczenie ma płeć w miejscu pracy?
Raport No Fluff Jobs: Candidate Experience w IT 2023. Doświadczenia kandydujących w rekrutacji